Jałmużna Wielkopostna 2023

  1. W ramach wielkopostnej jałmużny w niedzielę 12 marca została przeprowadzona zbiórka na leczenie Zosi Pająk, ośmiomiesięcznej dziewczynki chorej na SMA. Od organizatorów kwesty otrzymaliśmy następujące słowa podziękowania: “Bogatym jest nie ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”- Święty Jan Paweł II. Podziękowanie dla Parafii św. Mikołaja w Polance Wielkiej. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość, którą od Państwa otrzymaliśmy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdy dar serca, który uświadamia nam, że mamy wokół siebie wielu Przyjaciół, na których możemy liczyć. Rodzina Zosi Pająk”. Zebrano kwotę 13898 złotych i 50 groszy. Ze swej strony pragniemy również serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia zbiórki, szczególnie rodzinom, które upiekły ciasto na kiermasz, a także wszystkim miłosiernym darczyńcom. Mamy nadzieję, że również rodzinie Zosi uda się uzbierać kwotę potrzebną na lekarstwo, by dziecko dostało szansę na normalny, zdrowy rozwój. Bóg zapłać!
  2. W ramach wielkopostnej jałmużny w ubiegłą niedzielę 5 marca została przeprowadzona zbiórka na leczenie pani Agnieszki Szczerbowskiej z Oświęcimia. Od organizatorów kwesty otrzymaliśmy na parafialnego maila “Podziękowania” : “Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza i księdza wikariusza pełniących posługę kapłańską w Parafii pw. Narodzenia NMP w Polance Wielkiej oraz Wam drodzy parafianie za zaangażowanie w zbiórkę na rzecz chorej Agnieszki Szczerbowskiej. Podczas zbiórki zebrano 4205,50 zł – kwota ta zasiliła subkonto Agnieszki Szczerbowskiej w fundacji „Votum”. Pomoże to opłacić kosztowną rehabilitację p. Szczerbowskiej. Agnieszka każdego dnia walczy o powrót do sprawności by mogła choć po części być Agnieszką sprzed wylewu i znów pomagać innym.”

Kwesta na pomoc dla Zosi Pająk w Parafii Świętego Mikołaja w Polance Wielkiej – Niedziela 12 marca 2023.

W niedzielę 12 marca w naszym kościele odbędzie się kiermasz ciast i zabawek w ramach kwesty na leczenie Zosi Pająk, ośmiomiesięcznej dziewczynki chorej na SMA. W grudniu 2022 roku nasza Parafia wsparła leczenie Oliwiera Komana, dla którego udało się zebrać 8 i pół miliona złotych na terapię genową. Teraz podobna pomoc potrzebna jest dla Zosi. Bardzo prosimy osoby, które mogą upiec ciasto, aby w sobotę 11 marca w godzinach od 14.00 do 15.00 przyniosły je do salki przy bibliotece. Szczegóły kwesty są podane na plakacie w gablotce.

Zosia urodziła się 4 maja 2022 roku. Była duża, silna i nic nie wskazywało na to, że w jej organizmie czai się śmiertelna choroba… Kilka dni po narodzinach wróciła do domu. Byliśmy tacy szczęśliwi, najważniejsze wtedy dla nas było to, że Zosia jest zdrowa. Chwilę później przekonaliśmy się, jak bardzo przewrotny potrafi być los. 

Całą radość przerwał telefon ze szpitala z informacją, by natychmiast tam przyjechać! Lekarz przekazał bardzo złą wiadomość. Rdzeniowy zanik mięśni – trzy słowa, od których rozpoczęła się nasza tragedia…

SMA to choroba genetyczna, która powoduje śmierć neuronów odpowiedzialnych za pracę mięśni związanych nie tylko z ruchem, ale również z przełykaniem, oddychaniem i życiem! W innym szpitalu zrobiono kolejne badania, które tylko potwierdziły wyrok. Zostaliśmy obdarci z ostatnich złudzeń…

Na szczęście dzięki badaniom przesiewowym, które bardzo szybko wykryły chorobę, Zosia natychmiast rozpoczęła leczenie refundowanym lekiem spowalniającym postęp SMA. Za nami pierwszy zastrzyk bezpośrednio do kanału kręgowego. Zosia będzie musiała je przyjmować do końca życia, co wiąże się z pobytami w szpitalu i wkłuciami do kręgosłupa. To ogrom bólu i cierpienia, które przyszło znosić maleńkiemu dziecku… Paraliżuje nas myśl o tym, a dodatkowo boimy się powikłań. Boimy się też tego, że leczenie, które obecnie zaproponowano Zosi może przestać być refundowana w przyszłości… 

Dla Zosi jest jednak nadzieja na całkowite zatrzymanie SMA! Istnieje sposób na całkowite zatrzymanie choroby! To terapia genowa. Terapia najdroższym lekiem świata, który raz na zawsze może uwolnić Zosię od skutków SMA i sprawić, że w przyszłości będzie mogła żyć samodzielnie! Niestety jej koszt to ponad 10 mln zł, a oprócz tego potrzebna jest ciągła rehabilitacja i stała opieka specjalistów.

Mama dziewczynki jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego przy opiece i wychowaniu pomaga jej babcia i ciocia. Niestety, same nigdy nie zdołają uzbierać takiej kolosalnej sumy.

Potrzebujemy więc tysięcy ludzi o wielkich sercach, których poruszy los naszej małej dziewczynki! Dla Zosi wierzymy w cud. Przecież tutaj, na Siepomaga, takich historii było wiele! Obserwujemy teraz dzieci, które przyjęły już terapię genową i które robią ogromne postępy. Wierzymy, że z naszą Zosią będzie tak samo. 

Z całego serca prosimy Cię o pomoc. Tylko tak możemy ratować Zosię przed SMA!

Rodzina Zosi

5 413 790 zł (61,01%) Brakuje : Brakuje: 3 460 491 zł

Zwracamy się z prośbą o możliwość przeprowadzeni zbiórki pieniężnej na rzecz Agnieszki Szczerbowskiej.

Agnieszka Szczerbowska jest mieszkanką miasta Oświęcim oraz parafianką Świętego Maksymiliana Męczennika. Jest również mamą dwójki cudownych córek. Jest znaną osobą na terenie miasta Oświęcim jak i w pobliskich wioskach głównie dlatego, że całe swoje życie służyła pomocą ludziom ubogim i potrzebującym. Organizowała zbiórki, kiermasze i kwesty na rzecz chorych dzieci, ubogich ale i także dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagała innym mimo tego ,iż sama miała nie wiele i zmagała się z niepełnosprawnością . Została w 2020 roku odznaczona wolontariuszem roku.

Jednak początkiem października wydarzyło się coś na co nikt nie był przygotowany. Agnieszka dostała ataku padaczki, po przetransportowaniu na oddział SOR do pobliskiego szpitala okazało się, że doszło do wylewu podpajęczynówkowego. Stan pacjentki był krytyczny, wprowadzono ją w śpiączkę farmakologiczną i przetransportowano do szpitala w Krakowie. Po wykonaniu kolejnych badań , ujawniły się 2 tętniaki w lewej półkuli mózgu i zacienienie w prawej. Agnieszka została poddana operacji zaklipsowaniu większego tętniaka.

Po wybudzeniu p. Szczerbowska nie nawiązywała kontaktu wzrokowego, nie reagowała na bodźce ani polecenia, nie mogła się ruszać. Jedyną szansą na to by mogła rozpocząć walkę z chorobą jest intensywna rehabilitacja.

Od 1.12.2022 przebywa w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym „ORIGIN” – jedynym, który zgodził się przyjąć Agnieszkę w takim stanie. Na dziś dzień pacjentka oddycha samodzielnie bez podłączenia do tlenu, rusza głową, uczy się siedzieć na wózku jak i w swoim łóżku – jednocześnie walcząc ze skokami ciśnienia. Od kilku dni pojawiły się ruchy lewą ręką i nogą, Płacze gdy coś ją wzruszy, umie również pokazać złość. To ogromny postęp, jeszcze miesiąc temu tylko leżała i patrzyła w jeden punkt.

Koszt rehabilitacji od nowego roku to 33 000 tysiące złotych miesięcznie – płatne z góry. Potrzebny jest ok rok rehabilitacji. Przekracza to możliwości finansowe córek, przyjaciół i znajomych.

Z poważaniem córki i przyjaciele.

Kwesta na pomoc pani Agnieszce Szczerbowskiej będzie przeprowadzona w naszej Parafii w niedzielę 5 marca – ofiary będzie można złożyć do specjalnie oznakowanych puszek przy drzwiach kościoła

Ks. Mieczysław Piela Proboszcz.